Kontakt

Annelie Eriksson

 

Västanberg 26

790 21 Bjursås

 

+46(0)73-068 73 70

 

E-mail: annelie@annelieeriksson.se

Tävlingsresultat

Främsta meriter

- 2012 Svensk rekordhållare på 160 km med Amia, Abu Dhabi, UAE. 20,4 km/h.

- 2011 Induviduell 10:a EM Seniorer i Florac, Frankrike med Dahle. 16.11 km/h.

(Florac är rankad som en av världens tre svåraste banor.)

- 2009 Induviduell 7:a YR-VM i Babolna, Ungern med Dahle. 21,3 km/h.

 

Utmärkelser

-King of Pirates tilldelades utmärkelsen "Champion 2016" i Dalarna.

-Nominerad till HH Sheika Fatima Bint Mubarak Darley Awards som utdelades på Dolby Theatre i Hollywood.

Nio nominerade som inbjöds till prisutdelningen påsken 2015.

- 2014 års championatstecken i distansridning

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2014 (NBM ind- brons + silver lag)

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2012 (SM-guld)

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2011 (NBM ind.guld + silver lag)

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2010

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2009

- DT-Sportens utmärkelse, Månadens Dalahäst augusti 2014

- Rankad 1:a år 2009 av Tidningen Ridsport

- Svenska Arabhästföreningens Årets Arab 2009 i distansritt gick till Dahle

- Svenska Arabhästföreningens Årets Arab 2009 ponny i distansritt gick till Zsulemi

- Dalarnas Ridsportförbunds distriktschampionat år 2009 med Dahle

- Årets framtidsryttare 2009

- Falu kommuns pris för goda idrottsliga prestationer 2008

- Agria Ridsportstipendium som utdelades under Strömsholmstävlingarna 2006

- Årets ungdomsryttare 2005

- Årets Sto 2005 gick till Jade

- Agria och Svenska Arabhästföreningens ungdomsstipendiat 2005 (i konkurrens med arabhästar i alla discipliner)

- Svenska Arabhästföreningens Årets Arab 2005 i distansritt gick till Jade

- Årets Agria Distriktsstipendiat 2005 (i konkurrens med alla andra discipliner)

- Dalarnas Ridsportförbunds distriktschampionat år 2005 med Jade

- Rankad 1:a år 2005 av Tidningen Ridsport

- Dalarnas Ridsportförbunds distriktschampionat år 2000 med Pargin

- Rankad som bästa ungdom år 2000 av Tidningen Ridsport

 

Resultat

Resultat

 

2017

170617

170527

170520

170513

170401

170331

170325

 

2016

160806

160723

160618

160604

160507

160507

160409

160409

 

160402

160109

2015

151122

151122

151114

150927

150822

150719

150627

150627

150615

150508

150419

150328

150328

150327

 

2014

141026

140922

140922

140810

140727

140720

140628

140607

140525

140510

140426

140405

 

2013

131005

131005

131005

131005

130914

130810

130727

130629

130421

130406

 

2012

120901

120811

120714

120630

120519

120505

120414

120331

120211

 

2011

111018

110910

110731

110625

110618

110605

110522

110507

110425

110417

110417

110402

 

2010

101002

100911

100814

100731

100710

100703

100605

100605

100515

100424

100410

100410

100328

 

2009

091025

090920

090919

090905

090815

090801

090711

090613

090516

090425

090418

 

2008

080810

080712

080524

080524

080503

080419

 

2007

071028

071006

070916

070826

070707

070429

070428

070421

070421

 

2006

060916

060819

060812

060521

060513

060422

 

2005

051207

051001

050917

050820

050813

050806

050709

050618

050528

050423-24

050312

 

2004

041003

040919

040807

040605

 

2003

030907

030726

 

2002

020901

020720

020601

 

2001

010916

010811

010526

010428-29

 

2000

000917

000805

000723

000715

000611

000527

 

1999

990523

990424

 

1996

960804

960601

 

Tävling

 

 

Wångenritten

Göingeritten

Vasaritten

Ermelo, NED

Fontainbleau, FRA

Fontainbleau, FRA

Vinderup, DEN

 

 

Molsridten, DEN Nordic Baltic Championship

Laxåritten

Wångenritten

Svegsritten

Göingeritten

Göingeritten

Sämsholmsritten

Sämsholmsritten

 

Fontainebleau, FRA

Dubai, UAE

Pålsbodaritten

Pålsbodaritten

Follonica

Valeggio sul Mincio ITA

Billingeritten

Simlångsritten

Nordisk Baltiska Mästerskapet, Sverige

Nordisk Baltiska Mästerskapet, Sverige

Göingeritten

Castiglione de Lago, ITA

Lovisedalsritten

Pålsbodaritten

Fontainbleau, FRA

Fontainbleau, FRA

 

San Rossore, ITA

Kurtuvenai, LIT

Kurtuvenai, LIT

Hardenberg GER

San Martino, ITA

Simlångsritten

NBM, Norge

A9-ritten

Torsåkersritten

Rimboritten

Finnerödjaritten

Gotlandsritten

 

Fjällnoraritten

Fjällnoraritten

Fjällnoraritten

Fjällnoraritten

Rönningeritten

Vasaritten

Rimboritten

Upplandsritten

Lovisedalsritten

Gotlandsritten

 

Edsbyritten

Vasaritten

Sydnärkeritten

Uppsalaritten

SM Göingeritten

Hökensåsritten

Sämsholmsritt

Gartow, GER

HH The President Cup, UAE

 

Medeltidsritten

EM Florac, FRA

Simlångsritten

NBM, DEN

Härjedalsritten

SM Göingeritten

A9-ritten

Hökensåsritten

Vedemaritten

Lovisedalsritten

Lovisedalsritten

Sydnärkeritten

 

Fjällnoraritten

För-EM Florac, FRA

Vasaritten

NBM Sverige

Uppsalaritten Lag SM

Köpenhamn, DEN

Sydnärkeritten

Sydnärkeritten

A9-ritten

Björkviksritten

Vedemaritten

Vedemaritten

Rönningeritten

 

Hallandsritten

Fornabodaritten

Tjustritten

YR-VM Babolna, HUN

YR-SM Billingeritten

Simlångsritten

Midnattsritten

Dackeritten

Vasaritten

Björkviksritten

Fischerhude GER

 

Vasaritten

YR-SM Simlångsritten

YR-NBM, FIN

NBM, FIN

För-EM Oviedo, ESP

Hearitten

 

Hallandsritten

Anghiari ITA

Anghiari ITA

Unghäst VM Compiegne FRA

Fornabodaritten

Björkviksritten

Björkviksritten

Vedemaritten

Vedemaritten

 

YR-EM Zabreh na Morave CZE

Billingeritten

Vasaritten

Marsciano ITA

Camerino ITA

Nybyggetritten

 

YR-VM Bahrain

Simlångsritten

Magnor, NOR

För YREM Zabreh na Morave CZE

Lilla Vasaritten

Rökullaritten

Härjedalsritten

YR-SM Vasaritten

Filipstadsritten

Nybyggetritten

Järlåsaritten

 

Hoburgsritten

Lag-SM Sydnärke

Rökullaritten

Rönningeritten

 

SM Karolinerritten

Folkareritten

 

YR-SM Karolinerritten

Vasaritten

Rönningeritten

 

Sydnärkeritten

Filipstadsritten

Markebäcksritt

Nybyggetritten

 

YR-SM Sydnärkeritten

Rökullaritten

Vasaritten

LagSM Sörmlandsritten

Roslagsritten

Markebäcksritt

 

Roslagsritten

Nybyggetritten

 

Vasaritten

Fäbodritten

 

 

Status

 

 

Nat.

Lok.

Reg.

CEI***

CEI**

CEI***

CEI*

 

 

CEI**

Lok

Nat.

Nat.

CEI**

Nat.

Reg.

Reg.

 

CEI*

CEI***

Lok

Lok

CEI*

CEI*

Nat

CEI**

CEI**

CEI**

CEI***

CEI**

Lok

Lok

CEI*

CEI*

 

CEI*

CEI***

CEI**

CEI***

CEI*

CEI*

CEI**

Reg

Reg

CEI*

Lok

Reg

 

Lok

Lok

Lok

Lok

Reg

Reg

Lok

Reg

Lok

Lok

 

Reg

Lok

Lok

Reg

CEI***

Reg

Reg

CEI***

CEI***

 

Reg

CEI****

Lok

CEI**

Reg

CEI***

Lok

Reg

CEI*

Lok

Lok

Reg

 

Lok

CEI***

Lok

CEI**

Reg.

CEI***

Reg

Reg

CEI**

Reg

CEI*

CEI*

Lok

 

Lok

Nat

Lok

CEI****

Nat

Lok

Lok

CEI**

Nat

Lok

CEI**

 

Reg

Nat

CEI***

CEI***

CEI***

Lok

 

Reg

CEI**

Lok

CEI**

Nat

Reg

Nat

Reg

Reg

 

CEI**

Reg

Reg

Nat

Nat

Lok

 

CEI***

CEI***

CEI***

CEI**

Lok

Nat

Lok

Nat

Reg

CEI***

Lok

 

Nat

Nat

Nat

Reg

 

Nat

Lok

 

Nat

Reg

Nat

 

Reg

Reg

Lok

Nat

 

Nat

Nat

Lok

Reg

Reg

Lok

 

Lok

Lok

 

Lok

Lok

 

Km

 

 

80

40

50

160

120

160

80

 

 

126

40

80

80

120

80

50

50

 

90

160

40

40

90

100

80

120

120

120

160

120

40 CR

40 CR

90

90

 

87

160

120

160

80

80

120

90

80

80

50 CR

80

 

50

50

50

50

80

80

50

80

40 CR

50 CR

 

80

47 CR

50

80

160

80

80

160

160

 

80

160

50

122,5

80

160

50

80

80

40 CR

40 CR

80

 

50 CR

160

50 CR

120

100

160

80

80

120

80

80

80

50

 

50

120

50

120

120

48 CR

45 CR

120

120

50 CR

120

 

85

120

124

124

120

40 CR

 

80

120

30

119

120

80

120

80

80

 

120

80

80

60

120

50

 

120

160

123

90

50 CR

100

45 CR

120

80

80+80

50

 

120

80

100

80

 

120

40 CR

 

120

80

100

 

80

60

50

80+80

 

120

100

80

80

50

 

50

50 CR

 

40 CR

43 CR

 

Häst

 

 

Jumeira Palm

El Dor Pribot

Jumeira Palm

King Peak

Delperspex Lucus

King of Pirates

King Peak

 

 

King of Pirates

Jumiera Palm

King of Pirates(ryttare E.Rogström)

Nite Flyte

King of Pirates

Nite Flyte (ryttare Emma Rogström)

Nite Flyte

Snazzys Precious Elita

(ryttare Emma Rogström)

King of Pirates

Shajfaklaan

King of Pirates (ryttare Maria Signell

Nite Flyte (ryttare Agneta Lind)

Quaissa del Ma

Quaissa del Ma

King of Pirates

Deres

King Peak

Barett (ryttare Caroline Pont)

Shajfaklaan

Gardu Pintu

Snazzys Precious Elita

Nadim (ryttare Emma Rogström)

Barett

King Peak

 

Etruria

King Peak

Deres (ryttare Caroline Pont)

Shajfaklaan

Penelope Del Ma

Deres

Shajfaklaan

Barett

Deres (ryttare Caroline Pont)

Shajfaklaan (ryttare H. Martinsson)

Barett (ryttare Emma Rogström)

King of Pirates

 

Shajfaklaan (ryttare Helena Jonsson)

Barett (ryttare Ann B. Andren)

King of Pirates (ryttare E. Rogström)

King Peak (ryttare Anna Rogström)

Deres (ryttare Hanna Martinsson)

Shajfaklaan (ryttare H. Martinsson)

Deres (ryttare Hanna Martinsson)

Barett (ryttare Hanna Martinsson)

Deres (ryttare Hanna Martinsson)

Shonel Alix

 

Shajfaklaan

Clonakilla Blue

Shajfaklaan

Seringo

Dahle

Barett

Samwise

King Peak

Amia

 

Seringo

Dahle

Seringo

King Peak

Samwise

Dahle

Samwise

Zsulemi

King Peak

Samwise

Seringo (ryttare Hanna Martinsson)

Dahle

 

Seringo

Dahle

Seringo (ryttare Marie Siverman)

Zsulemi

King Peak

Dahle

Expenza

King Peak (ryttare Fannie Eriksson)

Zsulemi

King Peak

Zsulemi

Dahle (ryttare Christoffer Bäcke)

King Peak

 

Expenza

Zsulemi

Expenza

Dahle

Dahle

King Peak

King Peak

Zsulemi

Dahle

King Peak

Dahle

 

Dahle

Dahle (ryttare Christoffer Bäcke)

Zsulemi

Dahle (ryttare Marcello Conte)

Filieri

Jarab

 

Zsulemi

Caramelo

Gardu Pintu

Zsulemi

Zsulemi

Pargin

Jade

Zsulemi

Parnassos (ryttare Christoffer Bäcke)

 

Jade

Zsulemi

Jade

Ciazska SA

Rubis du Paon

Zsulemi (ryttare Christoffer Bäcke)

 

Jade

Pargin

Jade

Jade

Zsulemi

Pargin

Zsulemi

Jade

Jade

Pargin

Euro

 

Euro

Markony

Jade

Jade

 

Pargin

Herrgårdens Hannibal

 

Jade

Jade

Jade

 

Jade

Jade

Jade

Pargin

 

Pargin

Pargin

Mandelas Brisels

Mandelas Brisels

Pargin

Mandelas Brisels

 

Mandelas Brisels

Mandelas Brisels

 

Mandelas Brisels

Mandelas Brisels

 

 

Plac/BC

 

 

14:e

Gdk

5:a

12:a

36:a

17:e

1:a

 

 

1:a + 1:a Lag

Gdk

1:a

1:a + BC

6:a

7:a

13:e

12:a

 

46:a

74:a

Gdk

Gdk

2:a

12:a

17:e

1:a, BC

3:a Ind. Lag Guld

Lag Guld

1:a, SM guld, BC

3:a

Gd

Gdk

7:a

1:a

 

2:a, 1:a Unghäst

1:a, BC

6:a

6:a

1:a

1:a, BC

3:a Ind., 2:a Lag.

2:a

3:a

2:a, BC

Gdk

1:a

 

Gdk

Gdk

Gdk

Gdk

Gdk

1:a

Gdk

1:a

Gdk

Gdk

 

4:a

Gdk

3:a

5:a

1:a

1:a

10:a

1:a

21:a

 

5:a

10:a

3:a

Inv 1:a,BC, lag silver

1:a, BC

2:a

Gdk

1:a

2:a, BC

Gdk

Gdk

1:a

 

Gdk

30:e

Gdk

Ind. silver + Lag guld

4:a + Lag SM silver

1:a

6:a

5:a

1:a

Gdk

1:a

4:a

Gdk

 

4:a

1:a, BC

Gdk

7:a

Ind. Guld

Gdk

Gdk

1:a, BC

1:a

Gdk

2:a, BC

 

1:a

Gdk

2:a, BC

Gdk

Gdk

 

1:a

Gdk

Gdk

Gdk

Gdk

Gdk

1:a

Gdk

Gdk

 

16:e

Gdk

Gdk

1:a

Gdk

8:a

 

 

Gdk

1:a, BC

1:a

1:a

Gdk

1:a

Gdk

SM Guld

1:a

Gdk

2:a, BC

 

1:a, BC

LagSM 3:a

1:a, BC

Gdk

 

SM 3:a

Gdk

 

YR-SM 3:a + klass 3:a

3:a

4:a

 

1:a BC

5:a

1:a

Gdk

 

YR-SM 1:a, klass 1:a

4:a

Gdk

Gdk

1:a + BC

Gdk

 

7:a

Gdk

 

Gdk

Gdk

 

Km/h

 

 

 

11,9

9,7

15,9

16,4

14,84

14,75

19,3

 

 

16,97

11

15,7

17,4

15,2

13,2

13,9

13,9

 

14,93

15,53

10,4

10,4

21,97

18,38

15,3

16,4

19,9

18,21

17,29

12,6

11,0

18,2

22,17

 

22,2

16,97

13,87

13,84

21,36

13,9

16,8

20,5

15,1

15,5

12,4

14,6

 

10,1

10,1

10,1

10,1

11

15,3

13,2

17,4

10,7

10,2

 

14,9

11,5

16,3

13,5

18,3

16,8

15,0

17,38

20,4

 

15,1

16,1

13,4

17

13,8

18

13,9

17,3

19,4

16,8

 

11,4

15,2

9,8

18,7

18,2

14,8

15,7

15,7

16,3

15,6

21,1

21

11,

 

15

18

13,5

21,3

18

11,4

10,3

17,6

16,1

10,7

15,6

 

18,8

14,9

18

12,3

10,3

 

17,9

17

12,8

12,5

14,2

15,6

14,4

13,1

 

15,8

14,5

15,3

14,4

12,2

14,4

 

14,7

14,3

18,2

17

10,5

17,9

9,5

17,7

17,8

16

 

14,1

15,7

15,6

13,7

 

17

13,5

 

19,2

18,1

16,2

 

18,6

16,2

23

16,2

 

18,5

15

10,5

15,7

16,8

16

 

16,7

11

 

11,4

10,4

 

Partners